عنابستانی:

حق عائله مندی فعلی مثل شوخی و جسارت به اولاد است

حق عائله مندی فعلی مثل شوخی و جسارت به اولاد است

به گزارش ایزو وب، سخنگوی کمیسیون ویژه پشتیبانی از جوانی جمعیت و خانواده اظهار داشت: این عددهای خیلی کمی که به عنوان حق عائله مندی پرداخت می شود مثل شوخی می ماند و به صورتی جسارت به عائله و اولاد است؛ بدین سبب در قانون پشتیبانی از جوانی جمعیت و خانواده این مساله پیش بینی و دولت موظف شده به نحوی آنرا تغییر دهد که رغبت و انگیزه لازم در مورد ازدواج جوانان را بوجود آورد.


علی اصغر عنابستانی در گفت و گو با ایسنا در ارتباط با پایین بودن حق عائله مندی بمنظور تشویق جوانان به ازدواج باتوجه به قانون جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده، بیان کرد: در قانون جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده ماده ای داریم که دولت را مکلف کردیم حق عائله مندی و حق اولاد را به عدد مناسبی افزایش دهد که اگر اشتباه نکنم تا دو برابر وضعیت فعلی است و پس از تولد فرزند سوم نیز این مبلغ بیشتر می شود و بطورمثال اگر فرزند سوم به دنیا آمد مجدد این حق اولاد برای همه فرزندان افزایش بیشتری یابد که قانون اینطور ای در قانون جوانی جمعیت داریم که البته دولت هنوز آنرا اجرا نکرده است.
وی با اعلان اینکه برآوردم این است که دولت تا حالا حدود ۲۰ درصد از قانون را توانسته آغاز به اجرا نماید نه این که اجرا کند، اشاره کرد: دولت هنوز مابقی قانون را هنوز آغاز به اجرا نکرده است، البته باید تا حدودی به دولت حق داد بدین سبب که قانون جنبه های مختلف حمایتی در نظر گرفته و اجرای بسیاری از این موارد به زمینه سازی نیاز دارد.
سخنگوی کمیسیون ویژه پشتیبانی از جوانی جمعیت و خانواده مجلس تصریح کرد: از طرف دیگر نباید به دولت حق داد، از این باب که قانون بمحض ابلاغ باید اجرا شود و دولت وظیفه دارد که قانون را اجرا نماید.
عنابستانی با اعلان اینکه به عنوان عضو و سخنگوی کمیسیون ویژه جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده به جد پیگیر این مساله هستم، اشاره کرد: دولت باید این قانون را در همه جنبه های خودش اجرا نماید که یکی از موارد هم همین افزایش حق عائله مندی است که ایراد درستی است و این مساله در زمان بررسی قانون جوانی جمعیت مورد توجه قرار گرفت که بالاخره حق عائله مندی و حق اولاد باید عددی باشد که جوان را تشویق به ازدواج و فرزندآوری کند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: این عددهای خیلی کمی که گذاشته اند مثل شوخی می ماند و به صورتی جسارت به عائله و اولاد است که بطورمثال عددهای ۲۰۰ هزار تومانی در وضعیت اقتصادی فعلی به عنوان حق اولاد در حکم های حقوقی می نویسیم، بدین سبب ما در قانون این مساله را پیش بینی کرده ایم و دولت موظف شده به نحوی آنرا تغییر دهد که آن رغبت و انگیزه لازم را در این مقطع در مورد ازدواج بوجود آورد.
عنابستانی اضافه کرد: البته مباحث مربوط به ازدواج و فرزندآوری در زمینه های مختلف باید دیده شود که موارد مختلفی دارد و یکی از موارد کوچک آن بحث عائله مندی است.
نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در ۷۳ ماده ای که قانون جوانی جمعیت دارد، تمام مواد به گونه ای از حوزه های مختلف برای تسهیل و تشویق در جریان ازدواج و فرزندآوری است که امیدواریم دولت اراده کرده و تمامی این مواد را اجرا کند، چونکه اگر این مواد اجرا شود در آن تسهیلات بسیار خوبی دیده شده که جوانان دیگر از حق عائله مندی یادشان نمی آید. همچون این که در آن قانون واگذاری آپارتمان و زمین رایگان، ارائه تسهیلات بسیار عالی و واگذاری سهام برای فرزندآوری داریم.
وی بیان کرد: در قانون پشتیبانی از جوانی جمعیت و خانواده برای ازدواج و فرزندآوری تسهیلات مختلفی دیده شده است که به نظرم اگر اجرا شوند بسیاری از نگرانی جوانان ما را برطرف می کند.
سخنگوی کمیسیون ویژه پشتیبانی از جوانی جمعیت و خانواده در آخر اظهار داشت: یکی از مباحث مطرح در این قانون بحث افزایش عائله مندی است که دولت باید آنرا افزایش دهد و البته مثل بسیاری از مواردی از قانون که دولت هنوز اجرا نکرده، این را هم هنوز اجرا نکرده است.1401/06/20
09:44:38
5.0 / 5
229
تگهای خبر: اقتصاد , سهام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web