گزارش ایزو وب؛

خاک سرخ موئیل و رخ زرد مردم مشگین شهر

خاک سرخ موئیل و رخ زرد مردم مشگین شهر

ایزو وب: خام فروشی هماتیت معدن موئیل و اعتراضات مردم این روزها حکایت از غارت خاک سرخ، رخ زرد و دستان خالی اهالی منطقه دارد.خبرگزاری مهر، گروه استانها - مرضیه گرانمایه: معدن آهن موئیل واقع در ۱۷ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مشگین شهر از توابع استان اردبیل قرار داردِ، این معدن در دامنه غربی کوهستان سبلان جای گرفته و از مرکز استان ۱۱۲ کیلومتر فاصله دارد.
استان اردبیل از پهنه های معدنی همچون پهنه ۲ هزار کیلومتر مربعی مشگین شهر، یک هزار کیلومتر مربعی باغرو و یک هزار کیلومتر مربعی جنوب استان و… تشکیل شده است که در این بین مشگین شهر از منابع معدنی غنی برخوردار بوده که بنا به گزارش های مقامات دولتی از سال ها پیش کار مطالعاتی در این مناطق شروع شده است.
منطقه مشگین شهر دارای معادن طلا، مس، آهن و سایر مواد معدنی با ارزش است که در صورت اهتمام مسئولان و ورود سرمایه گذاران جدی می تواند تحولات اقتصادی و بهبود معیشتی مردم منطقه را به دنبال داشته باشد.
معدن موئیل سرشار از ماده معدنی به نام هماتیت است که بواسطه خاصیت های خاص خود از آن در خیلی از صنایع بهره گرفته می شود و دارای ارزش اقتصادی بسیاری است بدین جهت انتظار می رود مردم این شهرستان با بهره مندی از چنین منابع خدادادی از وضعیت اقتصادی خوبی برخوردار باشند.
گلایه مندی مردم موئیل از خام فروشی هماتیت موئیل
گلایه مندی مردم شهرستان مشگین شهر و خصوصاً مردم منطقه موئیل از جایی شروع شد که هر سال منتظر عملی شدن وعده های سرمایه گذار این پروژه بودند تا طبق وعده هایی که به مسئولان شهرستانی و استانی داده شده بود با راه اندازی کارخانه سبب رونق اشتغال و اقتصاد منطقه گردد که متأسفانه روز به روز شاهد غارت اموال عمومی و خام فروشی هماتیت این منطقه هستند.
روزانه جلوی چشم اهالی موئیل چند ۱۰ کامیون خاک معدن از این منطقه خارج و به مبالغ هنگفتی فروخته می شود بدون آنکه ریالی برای مردم این شهرستان منفعت داشته باشد و این عامل گلایه مندی و اعتراضات مردمی به مسئولان دولتی است که چرا اقدامی برای منع فعالیت این شرکت انجام نمی دهند؟
معدن موئیل ثروت عمومی مردم این منطقه است و با غارت این ثروت باارزش نه فقط سودی عاید مردم این منطقه نمی ٰشود، بلکه هیچ سرمایه گذاری با مشاهده خام فروشی این معدن راغب به سرمایه گذاری و راه اندازی کارخانجات فرآوری و زنجیره فولادی در شهرستان نخواهد بود و این زنگ خطری برای مسئولان است تا با منع خام فروشی و بسترسازی مناسب در جهت جذب سرمایه گذار واقعی بکوشند.
حال سوال پیش می آید که چرا شهرستانی با دارا بودن چنین معادنی دارای بیشترین آمار بیکاری جوانان و فقر معیشتی است؟ چرا مسئولان استانی و شهرستانی با وجود مشاهده گلایه مندی و اعتراضات مردمی به این قضیه ورود نمی کنند؟

سالانه ۲۵ میلیارد تومان از معدن هماتیت بهره برداری می شود
فرماندار شهرستان مشگین شهر در این خصوص اظهار نمود: قضیه معدن هماتیت موئیل کاملاً روشن است و نیازی به کارشناس و متخصص در زمینه معدن ندارد، پروانه بهره برداری از این معدن در قبال راه اندازی کارخانه و به دنبال آن ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی برای اهالی منطقه، به سرمایه گذار واگذار شده است.
صمدی اشاره کرد: متأسفانه با مشاهده اوضاع فعلی و فروش روزانه ۵۰ کامیون از خاک باارزش این معدن که هر ماشین شامل ۱۰ تن مواد خام معدنی است که درآمد ماهیانه حاصل از این خام فروشی بیش از ۲ میلیارد است و سالانه مبلغی حدود ۲۵ میلیارد تومان به جیب سرمایه گذار این پروژه می رود.
این مسئول با اشاره به دست های خالی مردم این شهرستان از منفعت این معدن اضافه کرد: در صورت اهتمام به این مسئله و با تشکیل کمسیون توسعه و عمران با واریز ماهانه ۲ میلیارد پول از قبال فروش خاک این معدن و واریز آن به حساب کل شهروندان یا به حساب شهرداری و دهیاری شاهد تحولات شایان توجهی در عمران شهر و روستاهای این منطقه می شدیم بطوریکه کل بودجه شهرداری و ۳۰۰ دهیاری در سالهای قبل ۱۲ میلیارد تومان بود که با بهره برداری از منافع این معدن به اندازه ۲ برابر بودجه دولت بهره مند می شدند.
باید در امتداد رسیدگی به مشکلات معدن و اعتراضات مردمی شورای معادن استان پروانه بهره برداری به اسم شهرداری و دهیاری صادر کند.
وی اظهار داشت: نیاز است در امتداد رسیدگی به مشکلات معدن و اعتراضات مردمی شورای معادن استان پروانه بهره برداری به اسم شهرداری و دهیاری صادر کند.
صمدی اضافه کرد: سرمایه گذار معدن هماتیت موئیل با وجود قول های مساعدی که در زمان کلنگ زنی پروژه مبتنی بر راه اندازی کارخانه داده بود فقط یک لودر در آن منطقه گذاشته و عملاً مردم و مسئولان منطقه را فریب داده است و با برداشت غیر کارشناسی سبب تخریب محیط زیست و نفوذ به داخل بافت روستایی نیز شده است.
سجاد داسی، دهیار روستای موئیل در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار نمود: در آئین کلنگ زنی معدن توسط سرمایه گذار بخش خصوصی که با تشریفات بسیار عالی انجام شد بطوریکه چندین رأس گاو ذبح شد، تبلیغات گسترده ای انجام شد که سرمایه گذار با راه اندازی مدرسه، بیمارستان و آسایشگاه معلولین اقدامات خوب عمرانی و آبادانی را انجام خواهد داد که به مرور زمان متوجه شدیم تمام حرف هایشان تبلیغات فریب کارانه ای بیش نبوده است.
وی بیان کرد: اگر این معدن ظرفیت اشتغالزایی و ایجاد تحولات اقتصادی را دارد ما به خودمان و به سرمایه گذار کمک می نماییم تا کارخانه را در هر جای این شهرستان که صلاح می داند راه اندازی کند و از نیروهای جوان و تحصیل کرده این منطقه برای به کار گماردن استفاده نماید تا منفعت عمومی حاصل شود نه این که فقط از منابع و خام فروشی معدن هماتیت این شهرستان برای بهره برداری شخصی استفاده نماید.

خام فروشی هماتیت پس از ۸ سال همچنان ادامه دارد
به دنبال اعتراضات مردمی در سطح شهرستان مشگین شهر در خصوص غارت اموال معدنی منطقه توسط سرمایه گذار، اداره منابع طبیعی مشگین شهر بیانه ای درباب معدن هماتیت موئیل بدین شرح صادر کرد: لازم به توضیح است که اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مشگین شهر، حسب وظیفه ذاتی خویش، کلیه عرصه های ملی را مورد رصد قرار می دهد و برابر پیگیری دادستان و دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان مشگین شهر نسبت به برداشت هماتیت موئیل، کارشناسان این اداره در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ ضمن بازدید میدانی و بررسی و جانمایی محدوده برداشت فعلی معدن هماتیت به مساحت ۷۵۰۰ مترمربع، طبق نقشه اجرای مقررات فعلی اداره منابع طبیعی، خارج از اراضی ملی و مرتعی بوده و داخل در اراضی زراعی اهالی منطقه شده اند.
یعنی در حقیقت استخراج، برداشت و انتقال مواد معدنی هماتیت از اراضی مزروعی اهالی صورت می پذیرد و اداره منابع طبیعی نقشی در کنترل اراضی زراعی اشخاص ندارد، علی ای حال به علت حساسیت موضوع، بایستی کلیه اقدامات شرکت توان گران سهند، با هماهنگی مسئولان محلی و شهرستانی صورت گیرد.
در سنوات گذشته معدن مذکور برداشت خودرا از محدوده خود که جز اراضی ملی بوده استحصال کرده است و در صورت تجاوز از محدوده خود، با هر عنوانی، پرونده تخلف تشکیل و به مراجع قضائی ارجاع خواهد شد.
بهره برداران معدن هماتیت موئیل جهت نشان دادن این که کار آنها در بهره برداری از این معدن کاملاً قانونی می باشد، پس از انتشار بیانیه از جانب اداره منابع طبیعی مشگین شهر تصویر نامه مجوز بهره برداری شرکت سرمایه گذار از معدن هماتیت موئیل را منتشر نمودند.
برداشت بی رویه از معدن هماتیت موئیل از زمان کلنگ زنی در سال ۹۲ تا سال ۱۴۰۰ همچنان در سکوت مسئولان استانی و شهرستانی ادامه دارد و مشخص نیست پس از ۸ سال خام فروشی هماتیت، بهره برداری از این معدن به نفع چه کسانی است.
در حال حاضر برداشت بی رویه از معدن هماتیت موئیل از زمان کلنگ زنی در سال ۹۲ تا سال ۱۴۰۰ همچنان در سکوت مسئولان استانی و شهرستانی ادامه دارد و مشخص نیست پس از ۸ سال خام فروشی هماتیت، بهره برداری از این معدن به نفع چه کسانی است و این که یک سرمایه گذار تا چه حد می تواند در مقابل این همه اعتراضات با گردن فراخی به کارهای غیرقانونی که مغایر با تعهداتش است ادامه دهد.
سنگ هماتیت موئیل کاملاً فرآوری می شود
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار نمود: با پیگیری های انجام شده سنگ هماتیت معدن موئیل مشگین شهر از مهر ماه امسال بصورت کامل فرآوری شده و در روند تولید سیمان به کار می رود.
رامین صادقی میزان استخراج سالانه این معدن را ۳۰ هزار تن عنوان و افزود: هیچ نوع خام فروشی عمده در این معدن صورت نمی گیرد بلکه این سنگ بعنوان مواد اولیه سیمان پس از استخراج به کارخانه سیمان اردبیل حمل و فرآوری می شود.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص تعطیلی های مکرر این معدن اظهار داشت: معدن هماتیت مشگین شهر به مدت یک و نیم سال پیش تعطیل بود که پس از توافقات انجام شده بین سرمایه گذار و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان این معدن از حالت تعطیلی خارج شده و اکنون عملیات استخراج و بهره برداری بصورت منظم انجام می شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به میزان اشتغال در این معدن اشاره و اذعان کرد: هم اکنون ۸ نفر از مردم بومی مشگین شهر بصورت مستقیم و ۲۴ نفر بصورت غیرمستقیم در این معدن اشتغال دارند.
همچنین بگفته فریبرز شجاع، معاون امور معادن استان اردبیل سود حاصل از بهره برداری معدن طبق توافقات در شورای معادن استان بخشی به حقوق دولتی اختصاص یافته و بخش دیگری برمبنای تفاهم نامه بین شرکت سرمایه گذار و دهیاری روستای موئیل به موضوعات عام المنفعه اختصاص می یابد.
وی همین طور اشاره کرد: تقسیمات سود خالص معادن بدین شکل است که قسمتی از سود به حساب خزانه رفته و مجدد به چرخه آبادانی استان بازمی گردد، ۱۲ درصد از کل حقوق دولتی به عملیات بازسازی معدن و ۱۵ درصد نیز به اعتبارات استان اضافه می شود.
شهرستان مشکین شهر پس از مرکز استان، بزرگترین شهرستان به لحاظ جمعیت و وسعت شهری است و بالاترین نرخ بیکاری را هم در استان اردبیل به خود مختص کرده است و این در حالیست که جغرافیای این منطقه سرشار از منابع و معادن خدادی است که نیاز است در مورد پذیرش بخش خصوصی در زمینه سرمایه گذاری ضمن گرفتن تعهدات لازم درباب اجرای پروژه های اقتصادی و ایجاد اشتغال، پیگیری و نظارت کافی از طرف مقامات مسئول انجام گیرد تا اجحافی در حق مردم و اموال عمومی نباشد.
مطالبه عموم مردم مشگین شهر از مسئولان کشوری استانی و شهرستانی در مورد مسئله مهم معدن هماتیت موئیل این است که باتوجه به شرایط اقتصادی مردم منطقه معیشت آنان و نرخ بیکاری جوانان به نفع مردم، مشکلات موجود در زمینه معدن را ساماندهی و از غارت اموال عمومی منطقه محروم مشگین شهر جلوگیری نمایند.


منبع:

1400/09/09
11:49:47
5.0 / 5
256
تگهای خبر: اقتصاد , تخصص , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web