قیمت نفت سقوط کرد

قیمت نفت سقوط کرد

ایزو وب: قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه بازار جهانی تحت تاثیر نگرانی های اقتصادی و واهمه از رکود که بازارهای مالی جهانی را به آشوب کشیده است، بیش از یک درصد سقوط کرد.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت یک دلار و ۲۵ سنت معادل ۱.۲ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۰۶ دلار و ۲۶ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با یک دلار و ۲۴ سنت معادل ۱.۲ درصد کاهش، به ۱۰۴ دلار و۴۷ سنت در هر بشکه رسید.

قیمتهای نفت هفته جاری همسو با قیمت کالاهای دیگر و بازارهای سهام تحت تاثیر نگرانی ها نسبت به لطمه دیدن رشد اقتصادی از افزایش نرخهای بهره آمریکا، رشد چشم گیر ارزش دلار و نگرانی ها نسبت به تورم و رکود و همین طور محدودیتهای کرونائی در چین، روند رو به کاهشی داشتند.

هووی لی، اقتصاددان گروه بانکی OCBC سنگاپور، با اشاره به رشد چشم گیر شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا، اظهار نمود: این نگرانی های رکود شدت بیشتری پیدا کرده و موجب افت قیمتهای نفت در معاملات بامداد روز جاری شدند.

شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا در آوریل ۸.۳ درصد رشد کرد و نگرانی ها نسبت به ضرورت افزایش سریع تر نرخهای بهره آمریکا را تایید نمود.

با این حال نگرانی های عرضه که تحت تاثیر حمله روسیه به اوکراین بوده اند، بازار را تقویت کرده اند و قیمتها امسال بیش از ۳۵ درصد ریزش کرده است. چشم انداز تحریم نفت و سوخت روسیه از طرف اتحادیه اروپا که عرضه جهانی را محدودتر خواهدنمود هم عامل دیگری بوده که از قیمتها پشتیبانی کرده است.

اتحادیه اروپا همچنان سر جزییات تحریم نفت روسیه کلنجار می رود. رای گیری در این زمینه که به حمایت یکپارچه اعضای این بلوک بستگی دارد، به تاخیر افتاده است برای اینکه مجارستان مخالف بوده و سایر کشورهای اروپایی نسبت به تاثیر این اقدام روی اقتصادهایشان ابراز نگرانی می کنند.

قیمت نفت روز چهارشنبه بعد از اینکه روسیه ۳۱ شرکت مستقر در کشورهایی که مسکو را به تلافی حمله به اوکراین تحریم کرده اند را تحریم کرد، پنج درصد جهش کرده بود.

اما نگرانی ها نسبت به لطمه دیدن تقاضا در چین که برای مقابله با گسترش شیوع بیماری تلاش می کند، رشد قیمتها را محدود کرد.

بر اساس گزارش رویترز، در آمریکا آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد ذخایر نفت هفته گذشته تحت تاثیر برداشت از ذخایر راهبردی، افزایش پیدا کرد اما ذخایر بنزین در آستانه شروع فصل رانندگی تابستانی کاهش داشت.

منبع:

1401/02/22
11:47:45
5.0 / 5
197
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , سهام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web