گشایش در توسعه فناوری های ضدآتش بعد از سانحه پلاسكو؛

ایجاد 45 شرکت سازنده درهای ضدحریق در کشور

ایجاد 45 شرکت سازنده درهای ضدحریق در کشور

به گزارش ایزو وب رئیس بخش مهندسی آتش مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، سانحه پلاسکو را نقطه عطفی برای توسعه فناوری های در رابطه با حفاظت در مقابل آتش سوزی در کشور دانست و اضافه کرد: هم اکنون 45 شرکت تولیدکننده درهای ضد حریق در کشور به وجود آمده است.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا دکتر سعید بختیاری در وبینار "بازخوانی حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو"، از آتش سوزی ساختمان پلاسکو بعنوان سانحه تلخ یاد کرد که طی آن ۱۶ آتش نشان جان خودرا از دست دادند، اضافه کرد: من سال ها است که در حوزه محافظت در مقابل آتش تحقیق می کنم و معتقد هستم که بخش کمی از مسئولان اعتقادی به محافظت در مقابل آتش سوزی دارند؛ چونکه وقتی زلزله ای حادث می شود، توجه ها به آن جلب می شود، ولی در رخدادهای آتش سوزی، کمتر به آن توجه می شود در صورتیکه هر روز شاهد یک رخداد آتش سوزی هستیم.
بختیاری، دلیل بی توجهی به آتش سوزی را انعکاس کم این سانحه دانست و اظهار نمود: ساختمان پلاسکو با ۴۲ متر ارتفاع و بیش از ۵۸۰ واحد تجاری بوده است که اغلب این واحدها به صنف پوشاک، انبارداری و یک شعبه بانک اختصاص داده شده بود و آتش سوزی از یکی از واحدهای این ساختمان شروع شد.
وی افزود: از آنجا که بیشتر واحدهای این ساختمان پوشاک بوده است تا روز آخر آواربرداری گدازه های این آتش سوزی وجود داشته است.
رئیس بخش مهندسی آتش مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اهمیت ترین چالش ساختمان پلاسکو را نبود سیستم مدیریت ایمنی در مقابل حریق دانست و تصریح کرد: در صورتیکه در این ساختمان این سیستم در ساختمان فعال بود، این سانحه رخ نمی داد.
بگفته وی وجود چنین سیستم هایی در دنیا نه فقط در ساختمان های عمومی بلکه در منازل نیز وجود دارد و مردم در مقابل چنین سوانحی مسؤول هستند.
بختیاری با تاکید بر لزوم آموزش و آشنایی مردم در برخورد با آتش، اشاره کرد: لازم است در بخشنامه های مدیریت بحران آورده شود که با برگزاری مانورهایی، مردم با این مسائل آشنا گردند. این آموزش ها به ارتقای سطح ایمنی در جامعه کمک خواهدنمود.
وی، وجود ارتباط کامل بین فضاها بوسیله سقف های کاذب، پلکان و شفت تاسیسات و گسترش حریق بوسیله این فضاها را از دیگر چالش های پلاسکو ذکر کرد و اظهار داشت: تا پیش از این سانحه تلخ بخشنامه ای در حوزه ایمنی ساختمان ها در مقابل آتش سوزی نداشتیم و این سانحه نقطه عطفی برای تدوین این بخشنامه بوده است.
بختیاری، ابلاغ و ویرایش مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ها را از دیگر اقدامات انجام شده پس از سانحه پلاسکو عنوان و اظهار نمود: علاوه بر آن توسعه سریع در زمینه محصولات و فناوری های محافظت در مقابل آتش اقدام شد، به شکلی که گواهینامه فنی پوشش های ضد حریق، درهای ضد حریق، آتش بندها و پرده های ضد حریق و غلبه بر دود صادر شد.
بگفته وی با این اقدامات هم اکنون ۴۵ تولیدکننده درهای ضد حریق در کشور به وجود آمده است.
رئیس بخش مهندسی آتش مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تدوین دستورالعمل ارزیابی خطرپذیری در مقابل آتش سوزی را از دیگر اقدامات انجام شده پس از سانحه پلاسکو نام برد و اظهار نمود: شناسایی و کسب اطلاعات از ساختمان، شناسایی خطرات حریق، ارزیابی مدیریت ایمنی حریق، ارزیابی کیفی احتمال خطر، تعیین وضعیت خطرپذیری در ساختمان، ارائه برنامه عملیاتی، ارزیابی مجدد، تایید و گواهینامه ایمنی حریق ساختمان، دستورالعمل ایمنی و تعمیر و نگهداری و بازنگری سالیانه دستورالعمل یازده گانه برای ارزیابی خطرپذیری آتش سوزی است.
بختیاری با اعلان اینکه ۲۰ تا ۲۵ درصد از سوانح آتش سوزی خصوصاً در ساختمان های صنعتی و کارگاهی ناشی از استعمال دخانیات است، اضافه کرد: بدین جهت در ساختمان های خصوصاً عمومی لازم است محلی برای استعمال دخانیات در نظر گرفته و تابلوهای آن نیز نصب شود.
وی راه اندازی آزمایشگاه جامع آتش در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی را از دیگر اقدامات بعد از سانحه پلاسکو عنوان نمود.
منبع:

1400/10/30
10:52:41
5.0 / 5
359
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web