وزیر نیرو:

مرکز جهاد آبرسانی در استان ها راه اندازی می شود

مرکز جهاد آبرسانی در استان ها راه اندازی می شود

وزیر نیرو اظهار داشت: مرکز جهاد آبرسانی در چارچوب شورای متشکل از متخصصان و نخبگان در مناطق مختلف کشور راه اندازی می شود.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، علی اکبر محرابیان شامگاه جمعه در جلسه شورای اداری استان اردبیل اظهار نمود: این استان متوسط بارش ۳۱۷ میلیمتری داشته که در سال زراعی گذشته این میزان بارش به ۲۵۰ میلیمتر رسید.
وی منابع داخلی آب استان را یک میلیارد و ۱۸۳ میلیمتر مکعب شامل آب های سطحی و زیرزمینی اعلام نمود و اظهار داشت: با احتساب آب رودخانه ارس و سایر منابع در مجموع در این استان دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب در دسترس وجود دارد که باید در تأمین شرب، صنعت، کشاورزی و فضای سبز از این میزان منابع آبی استفاده گردد.
وزیر نیرو هدر رفت ۴۵۰ میلیون متر مکعب آب را در این استان خاطرنشان کرد و خاطرنشان کرد: با تکمیل و افتتاح سدهای درحال راه اندازی و سایر منابع تلاش بر این است تا از هدر رفت منابع آب جلوگیری شود.
محرابیان به رکود طرح ها و پروژه های آب و برق در دو سال گذشته اشاره نمود و اضافه کرد: از پاییز سال جاری تا بهار سال آینده با اختصاص یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان قرار شد طرح های آب و برق در استان اردبیل افتتاح و راه اندازی شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: ۳۰۰ میلیارد تومان در بخش برق و ۶۰۰ میلیارد تومان هم در حوزه آب و فاضلاب به استان اختصاص می یابد تا طرح ها به سرانجام برسد.
وزیر کابینه دولت سیزدهم افزود: در این سفر قرار شد وزارت نیرو سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح های نیمه تمام و راکد اختصاص دهد که عمده آنها در ارتباط با پایاب سدها و تکمیل سد عمارت و همینطور طرح های آبرسانی در مناطق مختلف است.
محرابیان بیان نمود: تا آخر سال با بهره برداری از سد عمارت ۱۸۲ میلیون متر مکعب برداشت آب به انجام می رسد.
وی لزوم تکمیل سد عنبران و بهره برداری از آنرا تا بهار سال آینده خاطرنشان کرد و افزود: در کنار سدها، قرار شد مجتمع های آبرسانی روستایی به تعداد ۱۰ مورد در استان با تزریق اعتبارات و منابع مورد نیاز راه اندازی و در اختیار اهالی این مناطق قرار گیرد.
محرابیان به راه اندازی مرکز جهادی آبرسانی اشاره نمود و اظهار داشت: این مرکز زیر نظر شورایی با حضور متخصصان و صاحب نظران حوزه آب مدیریت می شود تا در مدت چهار سال ۱۰ هزار روستا در کشور آبرسانی شده و گرفتار تنش آبی نشوند.
وزیر نیرو اضافه کرد: روستاهای بالای ۲۰ خانوار از مزایای این طرح و مرکز فعال بهره مند خواهند شد که امیدواریم در استان اردبیل هم به سرعت مشکلات و نارسایی ها رفع گردد.
وی به ظرفیت طرح های برق رسانی اشاره نمود و افزود: دو طرح توسعه ای برق رسانی در این استان در سال آینده تکمیل خواهند شد تا مشکلی از بابت تأمین برق صنایع و شهرک های گلخانه ای وجود نداشته باشد.

1400/08/01
00:44:28
5.0 / 5
226
تگهای خبر: آینده , تخصص , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web