بانك صادرات اعلام كرد

وام ۹۰۰ میلیاردی برای دانش بنیان ها

وام ۹۰۰ میلیاردی برای دانش بنیان ها

به گزارش ایزو وب مدیرعامل بانک صادرات ایران اظهار داشت: بانک صادرات ایران برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان در قالب تبصره 16 قانون بودجه سال 1400 و تنظیم تفاهم نامه با صندوق نوآوری و شکوفای امسال 9000 میلیاردریال تسهیلات با نرخ ترجیحی تخصیص داده و علاوه بر این 20 هزار میلیارد برای نیازهای متفرقه همین طرح ها تامین مالی کرده است.


به گزارش ایزو وب به نقل از بانک صادرات ایران، حجت اله صیدی در مراسم تبادل تفاهم نامه صندوق نوآوری و شکوفایی با بانکهای عامل در اجرای تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ که با حضور محسن دهنوی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، مدیران صندوق نوآوری و شکوفایی، مدیران ارشد بانک صادرات ایران، مدیران عامل بانک ها و برخی مسئولان بانک مرکزی با هدف استفاده مناسب تر از ظرفیت این تبصره برای تخصیص بیشتر منابع با نرخ ترجیحی برگزار شد، اظهار داشت: نخبگان و جوانان کشور در سالهای اخیر ابداعات مناسبی برای کارآفرینی و اجرای طرح های جدید داشته اند و تامین مالی این طرح ها به عهده بانک ها است. در تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ پیش بینی شده این تسهیلات با نرخ ترجیحی در اختیار شرکت های دانش بنیان، کارآفرینان و نوآوران قرار گیرد و باتوجه به تجریه چهار سال همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با بانک ها امیدواریم این حرکت نیز بتواند خصوصاً برمبنای فناوری اطلاعات و طرح های دانش بنیان به بالندگی و شکوفایی اقتصادی و توسعه کشور بینجامد.
وی حضور افتخارآمیز بانک صادرات ایران بعنوان یکی از بانکهای عامل در همکاری با صندوق نوآوری و شکوفایی و شرکت های دانش بنیان را اشاره کرد و اضافه کرد: حدود هزار شرکت از شرکت های دانش بنیان حالا به شرکت های بزرگ کشور تبدیل گشته اند و حتی برخی در حوزه های تولید واکسن، تجهیزات پزشکی و فناوری اطلاعات به موفقیت های بزرگی دست یافته اند. این شرکتها می توانند به تولید خدمات انبوه و حتی صادرات بپردازند و ارز آوری داشته باشند. اگر ۲۰ درصد از این شرکتها که آزمون و خطاهای مختلفی را نیز پشت سر گذاشته اند، برای تولید انبوه و فعالیت در سطح کلان اقتصادی به ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه در گردش و سرمایه توسعه ای نیاز داشته باشند، برای حمایت جدی از این شرکت ها، شبکه بانکی باید خودرا آماده تامین این منابع سازد تا هر کدام از این شرکتها بتواند در سطح شرکت های IMI۵۰۰ در کشور ارتقا یافته و فعالیت کند. این وضعیت البته با کمک مجلس شورای اسلامی، بانک مرکزی و سایر بانکهای کشور می تواند هدف بعدی برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان باشد و رقم ۴۵۰ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی فعلی را به هزار میلیار دلار افزایش دهد.
وی اظهار نمود: شرکت های دانش بنیان همیشه نقش بزرگی در توسعه کشورها داشته اند. نقش این شرکتها خصوصاً در قرن ۲۱ بی بدیل است که ایفای کامل این نقش بستگی به مدیریت کارآمد، تخصیص بهینه منابع و تداوم مسیر دارد و به لطف خدا در صندوق نوآوری و شکوفایی انسجام بخشی، ارتقا و توسعه شرکتها بطور مناسبی انجام شده است. بانک ها نیز در این جهت مسئولیت تامین مالی را هم بصورت تسهیلات نقدی و هم بصورت خط اعتباری بر عهده گرفته اند؛ بطوریکه مدیریت صندوق نوآوری و شکوفایی و نقش آفرینی بانک ها سبب شد تا تعداد شرکت های دانش بنیان از ۵۰ شرکت در سال ۹۲ به بالای شش هزار و ۲۰۰ شرکت افزایش یابد.
صیدی با یادآوری این که تداوم این مسیر همچنان نیازمند تامین مالی کلان است، اضافه کرد: برای تامین مالی بوسیله بانک و هم بوسیله شرکت های بازار سرمایه برنامه وجود دارد و برای مساعدت با تحقق این امر بانک صادرات ایران در خدمت شرکت های دانش بنیان است و امیدواریم سهم این شرکتها از تولید ناخالص داخلی چند برابر گذشته شود.
سهم اندک شرکت های دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی و تسهیلات پرداختی نظام بانکی
محسن دهنوی، عضو هیئت رئیسه مجلس نیز در این مراسم با تاکید بر این که شرکت های دانش بنیان بهترین عملکرد را در استفاده از ظرفیت تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ خواهند داشت، اظهار داشت: امروز با انعقاد این تفاهم نامه ها در نقطه عملیاتی شدن پیشنهاد ارقام این تبصره هستیم و امیدواریم در زمان تنظیم قانون بودجه سال آینده بتوانیم میزان تسهیلات را با بهره گیری از ظرفیت این تبصره افزایش دهیم.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سهم شرکت های دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی و تسهیلات پرداختی نظام بانکی کشور بسیار اندک است و این حوزه هنوز نتوانسته نقش خودرا در اقتصاد کلان کشور پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه در دولت جدید باتوجه به تسلط کامل معاون اول و وزیر امور اقتصادی و دارایی با دغدغه های شرکت های دانش بنیان امیدهای زیادی برای پشتیبانی از این شرکتها وجود دارد، بر تعیین دقیق سهم این شرکتها از تولید ناخالص داخلی و تسهیلات نظام بانکی، اصرار کرد.

دهنوی همین طور از امکان الحاق ۱۲۰۰ میلیارد تومان بودجه تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۰ به این بخش نیز آگاهی داد و خواهان پیگری صندوق نوآروی و شکوفایی برای تقویت منابع این بخش شد.
بانک ها به شرکت های دانش بنیان اعتماد کرده اند
علی وحدت، مدیرعامل صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این مراسم اظهار داشت: بانک صادرات ایران بعنوان یک بانک پیشرو در حوزه تامین مالی شرکت های دانش بنیان کمک های زیادی به صندوق کرده و همیشه همکاری بسیار مناسبی داشته است؛ به نحوی که در این دوره در پرداخت تسهیلات به این شرکتها رتبه اول را در بین بانک ها داشته و با وجود حسن نیت مدیرعامل بانک امیدواریم این روند تداوم داشته باشد.
وی اضافه کرد: امروز شرکت های دانش بنیان در سراسر استانهای کشور امکان بهره مندی از تسهیلات را دارند و حتی هیچ شرکت کوچکی نیز بدون تامین مالی رها نشده است.
وی اظهار نمود: تعداد شرکت های دانش بنیان طی سالهای اخیر دو برابر شده و به ۶۲۰۰ شرکت رسیده است و در حقیقت از تعداد ۸۰۰۰ شرکت که در سبد مشتریان صندوق بوده، تعداد ۲۰۰۰ شرکت از این مجموعه خارج شده اند. طی دو سال و نیم گذشته با وجود شرایط اقتصادی و مشکلات ناشی از کرونا بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان تامین مالی برای شرکت های دانش بنیان صورت گرفته است.
وحدت با تاکید بر این که بانک ها به شرکت های دانش بنیان اعتماد کرده اند، اضافه کرد: همکاری بانک ها با صندوق نوآوری و شکوفایی و شرکت های دانش بنیان با یک نگاه تحولی و از جنس همکاری و تعامل و ظرفیت های بانک ها برای تامین مالی این شرکتها بسیار مفید بوده است؛ به نحوی که اغلب شرکتها در همکاری با بانک ها موفق به دریافت دو نوبت تسهیلات شده اند که بسیار راهگشا بوده است.
در این مراسم تفاهم نامه بانک صادرات ایران و سایر بانک ها با صندوق نوآوری و شکوفایی به امضای مدیران عامل بانک ها و مدیرعامل صندوق نوآوری و شکوفایی رسید.
منبع:

1400/06/10
11:41:59
5.0 / 5
202
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web